Grupa ABB
Genway
Jesteś tutaj: Produkty » Domofony

Domofony

Czym jest domofon?

Domofon, zwany równiez bramofonem, to urządzenie elektroniczne służące do komunikacji głosowej na niewielkie odległości. Połączenie nawiązywane jest najczęściej bezpośrednio pomiędzy kasetą zewnętrzną a montowaną wewnątrz słuchawką unifonu.

Domofony najczęściej stosowane są w domach, mieszkaniach i innych budynkach do identyfikacji osób odwiedzających i do zdalnego otwierania drzwi. Mogą być połączone również z kamerą na zewnętrz i wyświetlaczem wewnątrz. Takie urządzenie nosi wówczas nazwę wideodomofonu. Spotykana jest również pisownia videodomofon lub wideofon.

Elementy instalacji domofonowej

zestaw domofonowy
zestaw domofonowy

Do podstawowych elementów domofonu zalicza się:

Domofony analogowe i cyfrowe

W sprzedaży spotyka się domofony w dwóch systemach: analogowym i cyfrowym. Zaletą tego pierwszego jest prostota montażu i uruchomienia oraz niska cena. Systemy cyfrowe natomiast potrzebują z reguły mniejszej ilości pojedynczych przewodów i mogą być wyposażone w dodatkowe funkcjonalności jak na przykład mozliwość otwarcia drzwi po wpisaniu wcześniej zaprogramowanego kodu.

Budowa i funkcje kasety zewnętrznej

domofon
domofon dwurodzinny

Panele zewnętrzne różnych producentów zbudowane są w podobny sposób. Zawsze w ich skład wchodzi głośnik, który przekazuje głos z mieszkania na zewnętrz, mikrofon, który przesyła dźwięk z zewnątrz do mieszkania oraz przycisk wywołania, który uruchamia całość i powoduje, że unifon w lokalu dzwoni, informując nas o przybyciu gościa. W każdej kasecie znajduje sie również wzmacniacz elektroakustyczny, polepszający głośność podczas rozmowy oraz układy redukujące szumy otoczenia. Innym istotnym elementem jest układ odpowiedzialny za obsługę elektrozaczepu. Mogą one występować w dwóch wersjach: z wyjściem napięciowym lub bezpotencjałowym. To pierwsze podaje napięcie i pozwala na bezpośrednie podłączenie elektrozaczepu. Bezpotencjałowe informuje nas o swoim stanie zwarciem lub rozwarciem styków. Do niego z kolei podłączymy automat bramy, który nią steruje. Schemat umieszczony w instrukcji szczegółowo określa rodzaj wyjścia i sposób instalacji urządzenia otwierającego.

Budowa i funkcje unifonu

unifon
unifon - słuchawka domofonowa

Można spotkać dwa rodzaje budowy unifonów: słuchawkowy i głośnomówiący. W tym pierwszym głośnik i mikrofon zabudowany jest w słuchawce, którą podnosimy po wywołaniu. W drugim wypadku naciskamy jedynie przycisk i  możemy już prowadzić rozmowę. Osoba odwiedzająca może być jednak słyszana przez osoby postronne, tracimy wtedy poufność rozmowy na rzecz wygody użytkowania. W każdym unifonie znajdziemy również co najmniej jeden przycisk służący do otwarcia drzwi lub furtki. Dodatkowe klawisze mogą służyć do otwarcia bramy automatycznej, włączenia światła lub wysterowania jeszcze innego urządzenia.

Wszelkie prawa zastrzeżone. © ABB Genway 2003-2019

Serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Polityka cookies zamknij