Grupa ABB
Genway
Jesteś tutaj: Produkty » Wideodomofony

Wideodomofony

Czym jest wideodomofon?

zestaw wideoodomofonowy
zestaw wideodomofonowy

Wideodomofon lub też videodomofon (w skrócie zwany videofonem) to urządzenie umożliwiające kontakt z osobą, która chce wejść do budynku lub na zamknięty teren. W odróżnieniu od domofonu możliwe jest również jej obejrzenie na monitorze wewnątrz budynku. Przekazuje nam to o wiele więcej informacji o osobie odwiedzającej.

Budowa i funkcje panela zewnętrznego

wideoodomofon
zestaw wideodomofonowy

W kasecie widodomofonu spotkamy podobne elementy jak w domofonie. Będzie to głośnik, mikrofon, elementy odpowiedzialne za dźwięk i sterowanie elektrozaczepem. Nowym elementem będzie moduł kamery przekazujący obraz otoczenia kasety zewnętrznej. Na chwilę obecną są to już prawie całkowicie urządzenia przekazujące obraz kolorowy. W niektórych modelach kaset video domofonowych dostępna jest możliwość mechanicznej regulacji obszaru obserwowanego przez kamerę. Odbywa się to za pomocą specjalnych śrub regulacyjnych lub dżojstika, który ustawiany w żądany sposób. Zakres regulacji wynosi od kilku do kilkunastu stopni w pionie i poziomie. W nocy dobrą widoczność zapewniają białe diody, zlokalizowane najczęściej wokół obiektywu kamery. Videodomofony umożliwiają obsługę dwóch lub nawet większej ilości wejść. Odpowiedzialne za to są opcjonalne moduły. Przełączają one wywołania i obraz z kamer. Aktywny jest wtedy moduł otwierania tylko tam, gdzie stoi gość. Nie ma obawy, iż otworzymy kilka wejść na raz. Na wyposażeniu kaset zewnętrznych w wideo domofonie znaleźć można również czytniki kart i breloków zbliżeniowych, które oferują bezkluczowe otwieranie drzwi.

Budowa i funkcje monitora do videodomofonu

wideomonitor
wideomonitor

Głównym i najbardziej widocznym elementem odbiornika w systemie wideodomofonowym jest wyświetlacz. Do niedawna spotykało się monitory z wyświetlaczami czarno-białymi opartymi o lampy kineskopowe. Aktualnie są tam montowane kolorowe panele LCD, o przekątnej od dwóch do dziesięciu cali. Monitory wyposażone są w regulację parametrów obrazu i dźwięku. Do indywidualnych preferencji możemy przystosować kontrast i jasność obrazu oraz głośność rozmowy i dzwonka wywołania. Coraz więcej modeli posiada możliwość zapisu zdjęć lub nawet nagrań gości. Po powrocie do domu możemy sprawdzić kto nas odwiedzał pod naszą nieobecność. Standardem stała sie juz możliwość podłączenia wielu monitorów, które mogą odebrać to samo wywołanie z zewnątrz. Instaluje się je w różnych miejscach domu lub mieszkania. Często uzyskujemy wtedy możliwość połączenia interkomowego – rozmowy wewnętrznej pomiędzy monitorami. W dowolnym momencie uzyskać można podgląd obrazu z kasety zewnętrznej, często również z dźwiękim. Ta funkcja pozwala na monitoring otoczenia wejścia.

Wszelkie prawa zastrzeżone. © ABB Genway 2003-2019

Serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Polityka cookies zamknij